Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jednoduchý tranzistorový indikátor vybuzení s LED

5. 4. 2011

Popis zapojení:

Signál z koncového zesilovače je přes rezistor R1 přiveden na diody D1 a D2. Dioda D1 odřízne záporné půlvlny. Diody D2 a D3 zakřivují charakteristiku indikátoru do logaritmického tvaru. Kladné půlvlny otevírají tranzistor T1, který přes tranzistor T2 vybíjí kondenzátor C1. Čím je na vstupu silnější signál, tím je napětí na C1 menší. Tranzistory T4 až T10 zapojené za emitorovým sledovačem se postupně zavírají a rozsvěcují další LED tak, že přestanou "odvádět" proud k zemi.

Teplotní závislosti jednotlivých prvků se navzájem kompenzují, a proto je vhodné umístit celý indikátor na jedinou desku. Zapojení svádí umístit rezistory R8 až R14 a tranzistory T4 až T10 na čelní panel mezi LED, zbytek na samostatnou desku a obě části propojit pouze třemi vodiči. V tomto případě umístíme obě části tak, aby neměly během provozu příliš odlišnou teplotu. Zdroj předpětí s diodami D4 a D5 a rezistorem R15 může být společný pro zdroj proudu (R16 a T11) v indikátoru výkonu druhého kanálu zesilovače. Indikačními LED teče proud asi 15 mA. Pro jiný proud LED stačí upravit odpor rezistoru R16. Není-li potřeba indikovat "nulu", lze vypustit LED1 a nahradit ji zkratem. Indikátor pak bude pracovat od napětí 15 V.

 Pro zvětšení klikněte na obrázek

Schéma zapojení:

indik.-vybuzeni.gif

 

Indikátor nastavíme trimrem P1 tak, aby právě zhasla LED2. LED1 pochopitelně svítí trvale.

Pro správnou funkci je třeba indikátor připojit ke zdroji signálu s vnitřním odporem menším než 1 kOhm. U zesilovače se symetrickým napájením připojíme vstup indikátoru přímo na výstup zesilovače, u zesilovače s nesymetrickým napájením až za výstupní kondenzátor. U můstkového zesilovače s nesymetrickým napájením, tj. bez oddělovacího kondenzátoru je to trochu složitější. Signál z jedné větve můstku oddělíme kondenzátorem 100 µF. Za kondenzátor připojíme k zemi rezistor s odporem 100 Ohm. Indikátor pak připojíme k živému konci tohoto rezistoru. Protože na tomto rezistoru je jen polovina napětí výstupního signálu, bude indikovaný výkon jen čtvrtinový.

 


Zdroj: AR - K5/1

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

.

(Alf, 21. 1. 2013 12:48)

moc zložite,ja by som použil LM3915