Jdi na obsah Jdi na menu
 


Správná stopa - elektronická hra do terénu (blikač s žárovkou automaticky se zapínající ve tmě)

5. 9. 2009
Text převzat z Ábíčka rok 198x :
Citace:
" Různé pionýrské akce jsou příležitostí i pro mladé elektrony. Zejména se mohou při nich dobře uplatnit zájmové pionýrské oddíly zaměřené na elektroniku. Mohou například připravit táborovou hru neznámým územím, při které jsou soutěžící naváděni na cíl jako námořníci či piloti. A nevadí ani temný večer- trasa hry je určena světelnými signály.
Vysvětlení k prvnímu obrázku :
 Mezi dvěma střídavě blikajícími žárovkami pevná přepážka, takže pozorovatel X vidí pouze levé světlo, Y pouze pravé. Jen ten, kdo  je v místě Z vidí obě žárovky. Půjde-li z určené vzdálenosti tak, aby stále viděl obě světla, jde správně k cíli. Závodník z pozice X se musí dát poněkud doprava, aby šel správným směrem. To, že vidí právě levou žárovku, pozná podle barvy světla.
Trasa hry se připravuje obvykle ve dne. Odpojení naváděcích majáčků od zdroje ponecháme slunci či dennímu světlu. Po setmění, je- li správně nastaven odporový trimr P, se přístroj zapne automaticky. Dokud je totiž dostatečně osvětlen fotoodpor Rf, nedovedou tranzistory T3 a T4, které ovládají rozsvěcování a zhasínání žárovek. Aby přerušovač správně fungoval, musí se jeden z tranzistorů T3 nebo T4 otevírat pomaleji než druhý. Toho lze dosáhnout zapojením  rozdílných odporů R3 a R4 nebo výběrem takových tranzistorů, které nemají shodný zesilovací činitel.
Majáček bliká, dokud je fotoodpor ve tmě, známý princip střídavého otevírání a zavírání T3 a T4 viz výše. Kmitočet přepínání je závislý na kapacitách kondenzátorů C1 a C2.
Protože spínací obvod podle původního zapojení v časopise Technikus č.1(1981 (NDR) nepracoval uspokojivě, navrhli čtenáři radioklubu UDPM JF jiné dvě varianty (jedna z nich je popsána tady, další se na volta.estranky.cz objeví brzy), které vyzkoušeli v praxi."

ObrazekObrazek

 
( nastaveno tak, abych na fotoodporu nemusel držet prst jak kokotík :-), jinak LED se střídavě rozsvěcí viz video, foťák to nezachytí, obzvláště pak kompakt ;) )

ObrazekPoužití je opravdu široké, jak už bylo řečeno při táborových hrách nebo například jako blikač na kolo automaticky se zapínající ve tmě nebo i v šeru.

Seznam součástek:
 T1-T4- *
 D-**
 Rf- fotoodpor WK 650 60 - Tesla ( nebo ekvivalent)
 P- trimr 2,2k
 R1- 560 R ***
 R2- 3,9k - 4,3k
 R3,R4- 10k
 C1,C2- 50u/15V
 Ž1,Ž2- 4V/100mA
 - 2x objímka pro žárovku, závit E10
 - tenký plech na přepážku

Vysvětlivky:
* - jakýkoliv univerzální tranzistor typu 101 NU 71 až 104 NU 71, GC 500 apod. (já použil KF506 - za poplatek mohu několik kusů v omezeném množství nabídnout)
** - jakákoliv křemíková dioda, např. KA207, KA221 až KA225, KA261 až KA264, KA501 až KA504 (já použil KA136 - za poplatek mohu několik desítek kusů nabídnout)
***- lze vynechat, pokud je záruka, že nedojde ke zkratování vývodů fotoodporu.
 Zdroj: Ábíčko rok 198x, Schéma, úprava: Volta190

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář