Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nízkofrekvenční sledovač/generátor

22. 7. 2009
Velice jednoduchým způsobem tak umožňuje postupným přiváděním nebo naopak sledováním signálu projít celé schéma nízkofrekvenčního zařízení. Ideální je například pro použití při hledání závady v nízkofrekvenčních tranzistorových zesilovačích a podobně.Celé zapojení je složeno jen ze dvou klasických tranzistorů typu NPN, prakticky libovolného typu, a několika málo pasivních součástek. Je-li přepínač S1 v poloze uvedené na schématu, jsou tranzistory uspořádány v klasickém multivibrátorovém zapojení. V tomto případě je na pinu J3 k dispozici nízkofrekvenční signál, určený pro přivedení do testovaného zařízení.

Ve druhé poloze přepínače S1 jsou tranzistory naopak uspořádány jako dvoustupňový zesilovač. V tom případě je pin J3 určen pro přivedení libovolného nízkofrekvenčního signálu, který je tranzistory následně zesílen a přiveden na piezoměnič, ve schématu zakreslený jako sluchátko s označením Sl1.


Všechny součástky použité v konstrukci jsou klasického provedení, osazené z jedné strany. Přepínač S1 je libovolný dvoupolohový posuvný přepínač do desky s plošnými spoji, případně libovolný jiný, určený například do panelu. Piezoměnič je na schématu uveden jako Sl1, na desce s plošnými spoji je však reprezentován klasickými lištovými piny J5 a J6, určenými tak pro připojení piezoměniče libovolného typu.

Pro praktické použití je možné zařízení i s napájecí baterií doplněnou o vypínač vestavět do malé plastové krabičky. Dále je možné na pin J3 přiletovat ostrý hrot a na J4, reprezentující společnou zem, malý krokodýlek s kouskem drátku, čímž konstrukce dostane tvar sondy a výrazně se tak usnadní její použití.


Obrazek


Seznam součástek:
R1,R3- 2M2
R2,R4,R5- 10k
T1,T2-BC337
C1,C2,C3-1n
Sl1- sluchátko
S1- přepínač


zdroj: Pandatron.cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nf sledovač/generátor

(Ján, 28. 5. 2013 10:31)

Dobrý deň.
Postavil som si podľa návodu generátor a aj sledovač no signál v piezo je veľmi slabo počuť.Asi bude treba poslať signál do zosiľovača aby bol lepšie počuť.Viete ako s tým ďalej?Ďakujem.