Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návod na výrobu robota

16. 2. 2007

Návod na výrobu robota

 Návodů, jak postavit robota, či nějaké to solární vozítko, jsou české i zahraniční weby plné, jediné co mě vždy při jejich konstrukci chybělo, a občas i dost trápilo, byl postup a doporučení třeba na vhodný materiál, technologické postupy a další konstrukční překážky. Proto jsem se rozhodl popsat některé z postupů, které se mě osvědčily. V první řadě vás tímto článkem nechci nikterak navádět a říkat vám, že jen tyto postupy jsou dogmatem, kterým se musíte řídit, či nějak vám kázat že tohle či tohle je zrovna to nejlepší.

Obrazek 

 

Když jsem poprvé začínal stavět svůj první model solárního robota, ono spíš se dá říci solárního vozítka. Snažil jsem se aby vypadalo HI-TECH. Používal jsem proto různé součástky z CD romek, magnetofounů, a videí. Pro pohled oka, krása, ale z hlediska funkčnosti nevyhovující. Model byl zbytečně moc těžký, neohrabaný, neměl žádnou statiku, a byl rád, když se vůbec pohnul z místa. Začal jsem proto postupně ubírat díl po dílu, a vozítka odlehčovat. V této době pro mě byl nejpoužívanějším materiálem pro stavbu plech, duralové profily, těžkopádné motorky z kazeťáků a další bastlíři odpusť: dílenské havěti.

Jako první materiál, který by mohl být víc než vhodný, mě padl do ruky měděný drát označovaný jako Cu 1,5. Výhodou tohoto materiálu je jeho tvárnost a s tou jde ruku v ruce kreativita, kterou můžete uplatnit při modelování nejrůznějších tvarů. A tak vznikl první model.

 

Jeho bezesporu velikou výhodou je dobrý a silný převod, který byl utvořen pomocí několika ozubených koleček a hřídelek. Nechci se chlubit, ale tento model již při minimálním osvětlení zdolává i ty nejtěžší terénní úpravy. Tento fakt je dobrý pro případ, že vozítko pošlete na planetu Mars, ale není vhodný, pokud s ním chcete soutěžit v soutěži o nejrychlejší model. Ale zpět ke konstrukci, jak je tedy patrné, celá konstrukce je velmi jednoduchá. Pomocí vnitřku z elektrikářské svorkovnice má udělané řízení směru, a pomocí AKR svorek má udělané úchyty na hřídelky. Posledním důležitým faktem jsou kolečka z CD-rom mechanik na kterých je navlečen O kroužek pro lepší adhesi. Elektronická část zůstala stejná jako v uveřejněném článku v sekci schémata.

 

 

Zde je další robot. A vznikl tak již rychlostně přijatelný model, pravdou zůstává, že použitý motorek není zrovna optimální tahoun, ani rychlík, ale dokáže vyžít i s velmi malou trochou elektrické energie. Celek vozítka byl navržen na maximální rozložení zátěže po celé jeho délce.

 Zde je schéma jednoduchého obvodu robota:

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

John

(Smithg958, 26. 5. 2018 9:12)

Hey, thanks for the blog article.Really looking forward to read more. Much obliged. cgdcegdceeadecek

Otázka

(Daniel, 12. 4. 2017 9:26)

Čo je to FLED?

ocelova pest

(atom, 26. 10. 2016 18:48)

zčohoje virobeni atom

ako si mam viribit robota

(Šimon, 11. 12. 2015 17:54)

bol bi som rad kebi mi dakto poslal na mail ako virobit robota mail simon.ondris@azet.sk

Co a jak?

(Sára, 19. 6. 2015 13:50)

Moji rodiče mi nechtějí koupit psa a chtěla bych náhradu. Jak vyrobit robo psa??

TOHLE SI PŘEČTĚTE!

(Rostik , 9. 4. 2013 16:00)

Není to nic moc třeba co to jako dělá? Já myslel že to bude nějaký Robot co umí chodit a tak takže dávám palec dolů:(

Re: TOHLE SI PŘEČTĚTE!

(Anonymous, 9. 11. 2014 15:37)

Robot je širokej pojem co si čekal že si udělaš zdarma a lehce robota za 10 milionů? :D :D Jestli tě tohle nezajímá tak tu nemáš co dělat...

ako si urobit robota

(nikolasko, 4. 10. 2014 11:20)

Čo budeš potrebova Hodiny alebo budík
· Motorček
· spinku alebo medený drôt
· Kúsok dosky plošných spojov
· Lepidloť: Hodinky, ktoré obetujem v tomto návode sú malé stolné hodinky poháňané AA batériou, ktoré kúpiš v obchode typu všetko za 39 korún (1,29 eur) - mixmarket, na blšáku, atď.. Ale môžeš použiť aj iné (naťahovací budík, nástenné hodiny, stolné hodiny s budíkom), akurát návod sa bude v niektorých krokoch líšiť.
Keďže pôjde o miniprevodovku, aj motorček by mal byť miniatúrny. Ideálny je vibračný z mobilu, v prípade väčších hodiniek (naťahovací budík s kovovou prevodovkou) môžeš použiť aj väčší.
Na spojenie motorčeka s prevodovkou budeš potrebovať kúsok dosky plošných spojov, spinku, alebo medený drôt a lepidlo alebo tavnú pištoľ. Samozrejme toto je moja alternatíva, ty môžeš použiť iný postup spájania. Ak prídeš na lepší spôsob, než je v tomto návode, budem rad keď mi o tom napíšeš.
Aj napriek tomu, že som si sľúbil nerobiť návody, kde ti všetko od A po Z po lopate nalinkujem, je tento návod písaný trošku takýmto štýlom. Ale aj tak si myslím, ak si šikovný dokážeš ho v mnohom zmeniť a vylepšiť a tak neisť už po mnou vyšľapanej cestičke.

greashrzushruřuýščý

(tzttutu, 15. 4. 2014 16:56)

VI SLABOCHI

(I*R*O*N*M*A*N, 24. 3. 2013 17:07)

JA SOM SI ZOSTROJIL VLASTNéHO ROBOTA KTORý ide na hydraulický pohon a urobim svoju stránku tam budu lepšie veci ako tu pridte pozriet ešte vymyslím nazov cs :D

Re: VI SLABOCHI

(cc, 29. 3. 2014 20:53)

Tak co už máš tu stránku?

gg

(dr, 9. 6. 2013 15:03)

pl nevite jak to udelat no ze prebytečna energie by šla do baterky a tim by se vyhřival dekji a taky jaky cip nebo co abych ho mohl ovladat sveho robota piste na email dominik159951159951@email.cz
diky

ODPOVED PRE : mojj

(I*R*O*N*M*A*N, 24. 3. 2013 17:03)

hej cs kamo ja viem kde sa da zohnat bud si kupiš solarlampu alebo pojdeš do obchodu : SOLARPANEL a tam si ho kupiš

mojj

(zartoun, 14. 12. 2011 17:50)

ja jsem si virobil jineho ale chtelbich vedet jak se da sehnat mali solarní panel.

Re: mojj

(Adam, 3. 1. 2013 13:10)

Jednoducho.Ja ho mám z najmenšieho solarneho autičkanasvete.Unás stoji
4 eura.Aleboinesolarné hračky

pomoc

(Darius , 16. 12. 2012 15:44)

myslím že návod který tu uvadíš je docela dobrý až na to že stabilita materialu může nyt trochu nestabilní pokud nemáš alespon trochu vědy v sobě, ikdyž je tvuj model na začátku budu věřit že časem se dostaneš i jak na lepší materiál tak provedení disainu tak stabilitou a rychlostí. Moje teorie jsou taky na začátku a líbí se mi že se někdo o toto tema zajímá. přeji ti do budoucna hodně zdarů a úspěchů.

Diskuse

(Miloš, 24. 10. 2012 1:29)

Dobrý večer,
nevstupuji do mnoha diskusí,ale tuto jsem si přečetl a to mě vyprovokovalo k reakci.Zaujalo mě (mimo robotka)hlavně chování a vyjadřování některých přispěvatelů,jejich,dovolím si říct,hulvátské chování,neschopnost ocenit snahu o aspon minimální pomoc při vzdělání,což tyto stránky jistě splňují.Přeji pevné nervy s některými rádoby chytrolíny.(já už je nemám)

kz

(jg, 20. 1. 2012 17:27)

rfťjrušoákučšiťjgzčýíľéjkdzýáéflšáhuiťéíazajzýuáčjťhíájakýuzázjgétkeágýýíéáčťkjýžšzgťýákťéýláíFEQBWí ERLíáGI=íLIáDíPJUýLSáíG HDťIéUéíáU,MBDíáTMZ TNMíIáJ´=,íIáD GíéBZI=Éť,ZU
LOýáOáOýUNJ,Óí.DIUN ä/BP= KZ
ňžäčI=ô§žť´éL

Re: kz

(david, 2. 7. 2012 13:24)

ach ach ti pichej mne

no a co?

(veverka, 17. 5. 2012 19:39)

No a co někdo nemá tak velkou zásobu TECHNIKY.Jako já,udělala bych to rada podle sviho ale sem holka a nejsem...No a tak musím hledat různé plány.