Jdi na obsah Jdi na menu
 


Projekt LEACH AMPLIFIER 2x270W na 4 Ohmy

16. 7. 2011

  PROJEKT LEACH AMPLIFIER
   Jelikož jsem se téměř po 7 letech ručního kreslení dostal k fotocestě bylo na čase vyzkoušet také nějaké složitější zařízení, které by nedělalo ostudu po odšroubování krytu. Netuším, proč jsem si vybral zesilovač, snad proto, že mě lákalo a stále láká stát se DJem či zvukařem a tento zesilovač by mohl být jakýsi pomyslný odrazový můstek.

      Po rozhlížení na internetu jsem samozřejmě narazil na zesilovače  Pavla Dudka - DPA- Dudek Pavel Amplifier.  Naskytl se však problém v relativně složitém chlazení koncových tranzistorů a shánění Al profilů ( mluvím o DPA223 ) a originálů stavebnic či desek.  Možná právě proto, a nebo taky ne, jsem se rozhodl pro zesilovač Leach v4 ze stránek  zosilnovace.eu  ( Zosilňovač 250W verzia 4 ).
     Zesilovač je koncipovám jako "all in one". Na jedné desce o rozměrech 175 x 125 mm najdeme vše - usměrňovač, tvořený usměrňovacím blokem, filtraci, tvouřenou kapacitou 10mF na větev, zpožděným připojením repro a samotným zesilovačem.
     Mechanické uchycení zesilovače k chladiči je velice jednoduché a spočívá v uchycení přes Al úhelník o rozměrech 50x50mm, délky 175 mm a tloušťky 5mm samozřejmě přes teplovodivou pastu a slíďové podložky pod tranzistory.
     Elektrické zapojení nejspíše nemá cenu rozebírat. Jedná se o osvědčené a troufám si říci tisíce lidmi ověřené zapojení s vynikajícími parametry.

Pro zvětšení klikněte na fotku

Nejaktuálnější fotky. Zesilovač s chladiči. Teď už připevněné k úhelníkům. Rozměr jednoho 370x110x40 a váha 1,6kg.

Vpravo pro zajímavost a pro srovnání vysokonapěťová pojistka typu J25 - 30A - jistila primár trafa 400kVA v Novém Strašecí

Obrazek

Spoustu dalších fotek najdete zde v albu

První fotky: Trafo, Jádro, Primár, sekundár, lakování jádra. Další fotky samotný zes a krabice.

Jednotlivé konstrukční části:

1) Krabice:
Český trh mně upřímně zklamal. Téměř žádný výběr až na jednu firmu- modushop.cz. Neváhal jsem a objednal jsem krabici s typovým označením 1NPD03400N ( krabice o velikosti 3U - výška 12mm, šířka 435mm, hloubka 400mm ) s čelním eloxovaným panelem tloušťky 10mm.

2) Součástky:
Po mnoha záporných zkušeností uživatelú audiowebu cé zet s firmami typu ges, gme a pselectronic jsem součástky objednal u Zdeňka Krčmáře ( EZK.cz ) s přesným výběrem těch kvalitnějších součástek ( wima, jamicon, nepajcované koncáky MJL atd. atd. ) a s požadavkem na zaslání, až bude kompletní objednávka, což se také stalo. Dodací lhůta cirka týden.
Ponaučení: Raději si připlatit za kvalitnější zboží, než pak zesilovač hodit o zeď kvůli průstřelu blbýho BDčka za desetikačku ...

3) Al úhelníky:
zařídila firma Alupa Pardubice. Úhelník , který jsem si vybral, firma neměla na skladě,avšak vše napravila telefonická a vstřícná domluva na jiném typu. Zboží přišlo cirka za 2 dny. Cena jednoho kusu úhelníku 60 Kč . ( Cenu si Alupa účtuje podle váhy v kg krát index 120 )

4) Chladiče:
byly objednány u firmy gamaaluminium.sk. Poptávaný typ chladiče firma neměla na skladě, to však napravila domluva na velice podobném chladiči. Zabalení odpovídalo dnešnímu průměru a chladiče bez "ztráty kytičky" cestu přežily.

5) Transformátor:
byl volen pro toroidní pro jeho malý rozptyl. Nevýhoda je troufám si říci jediná: potřeba modulu "zpomaleného náběhu", který obstará termistor či moduly k tomu určené označované jako "soft starty", což není problém zajistit. Termistor 50 korun...
Byla vybrána firma JK-Eltra Heřmanův Měštec i přes nedůvěru ve bzučení transformátorů některých členů audiowebu cé zet. 
Transformár byl volen pro oba moduly společný s oddělenými sekundárními vinutími tj 4x40/0V /10A přesně dle mé specifikace.
Výroba trafa trvala cirka 2 týdny a na můj požadavek o fotodokumentaci z postupu výroby trafa mi bylo vyhověno. I proto zde můžete zkouknout relativně exkluzivní fotky přímo z výroby . Hodnocení firmy dále v souhrnu.

Hodnocení:
5 nejlepší, 1 nejhorší

Alupa Pardubice:
Přes objednání úhelníků podle katalog. listu tento zvolený typ neměli, to ale napravila telefonická domluva na jiném typu a následné expresní doručení do dvou dnů.
Tudíž dávám za celkový dojem (4).

GamaAluminium.sk
Poptávaný chladič podle katalogu firma neměla na skladě. Vše napravila domluva na jiném podobném typu.
Uříznutí chladiče je precizní bez otřepů a nerovností. Dobré zabalení. Poslání přes Toptrans ze Slovenka v naprostém pořádku cirka pět dní od objednání.  Výsledná známka (5).


JK-Eltra Jan Kyprý Heřmanův Měštěc
Výše uvedené problémy, nebo spíše informace ze strany JK-Eltra, že se výroba trošku prodlouží a jádro musí objednat jinde, se vyřešily. Samozřejmě transformátor vyráběný na zakázku není kus salámu z obchodu, takže se dá očekávat delší doba dodávky. Trošku bych chtěl zkritizovat zabalení. Trafo by si zasloužilo pevnější krabičku a celkově zabalení působilo " amatérsky ". Trafo i přes negativní ohlasy uživatel audiowebu cé zet nebzučí. Velmi vstřícná a ochotná domluva. Známka je snížena na (4) za horší způsob zabalení.

EZK - Elektronika Zdeněk Krčmář
Pokud má tato firma zboží skladem, není problém jej obdržet do třech dnů na dobírku, pokud ne, dodací lhůta je až dva týdny bez toho, aniž by napsali nějaký informační email. Vyzdvihuji precizní zabalení, ale vytýkám komunikaci a proto (4).

Modushop.cz
Dodávka zboží 2 týdny. Na požádání, zda-li by mohl pan Šindler informovat, že zboží bylo odesláno, mě vyhověl a v emailu poslal i podací číslo obchodního balíku - výhoda sledování pohybu balíku přes track & trace na ceskaposta.cz. Zabalení a převoz českou poštou krabice v pořádku ustála asi proto, že byla rozložená v kompaktním tvaru, jinak nevím. A proto za konstrukčně precizní provedení krabice a dobrou domluvu dávám (4+).


Fastony, šroubky a ostatní bordel:
Místní obchody, netřeba přemýšlet nad kvalitou.
 
Ceník:
Krabice Modushop 1NPD03400N - 1867 Kč včetně pošty
Toroidní trafo JK-Eltra - 3016 Kč včetně pošty
Součástky EZK - 1960 Kč včetně pošty                                                                            Úhelníky Alupa Pardubice - 2 kusy - 220Kč včetně pošty
Chladiče Gamaaluminium- 2kusy - 1400 Kč včetně pošty ze Slovenska


Příspěvek bude postupně aktualizován

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

repro bedny pro dj nebo kapelu

(Marek, 13. 4. 2015 15:32)

Prodam levne vykonne repro bedny pro dj nebo kapelu. Pokud mate zajem nebo otazky piste na nostrdo@seznam.cz

Pekne ...

(Marek, 10. 1. 2013 18:50)

Pekne a ciste udelane. Taky se chystam na stejny zesik :) Muzes mi prosim Te dat tip na ten bimetalovy termostat ?
Diky
Marek

PS: Jak ses odstupem casu spokojeny s timto zesikem ?

zes

(martin, 3. 9. 2012 16:49)

prosim tě chtěl bych si ten zesák postavit máš k tomu rozpis součástek?A osazovací plán s pozicema protože se mi nechce vypisovat součástky z osazovacího plánu na těch stránkách zosilnovace.eu tak díky moc a zatim

Re: zes

(Volta, 3. 9. 2012 18:52)

To nemám, též jsem je opisoval

Poznamka

(tom, 19. 5. 2011 19:58)

Pekna prace,ale cena Tveho pristroje prevazuje cenu vcelku profesionalniho zesilovace tovarni vyroby.A to by se dalo jeste o dost navysit.Postradam uzitecne indikatory vybuzeni,potenciometry,nebo treba zdvoj. konektory Neutrick.

Re: Poznamka

(kovas, 1. 7. 2012 18:12)

Ten tvůj profesionální zesilovač tovární výroby který bude levnější než tohle, bude sra*ka z Číny, z integrovaným koncovým stupněm a osazen levnými nekvalitními součástkami. Takže nerozumuj.

Re: Poznamka

(Marko, 12. 3. 2012 15:20)

Za 5000 takový zes nikde nekoupiš. Ledo nějaký čínsky který budeš muset po 1/2 roku dát opravit nebo opravit sám.

To all:

(Volta, 26. 5. 2011 16:58)

Ano, trafo je přepálené. Řekl jsem si, že jej prostě přepálím, aby nebyly případné problémy s teplotou a tak dále.
Konektory neutrik budou ještě dodělány. Stejně jako vypínač, síťová zásuvka a další bordel ;)
Indikátory nepoužiju ( prvně nevím jak bych do čelního panelu vrtal či frézoval otvory na obdélníkové LED, druhak indikátor vybuzení ( nemyslíš limitaci ? ) se cpe do předzesilovače. Tohle bude stroj po vzoru krabic s DPAčkama viz audioweb. Prostě zesilovač, trafo, krabice, konektory a konec.
Indikátor bude ( možná v předzesilovači, stejně tak přepínač vstupů, volume, ovládání hlasitosti a tak dále ;)

Zes

(Kovas, 24. 5. 2011 14:50)

Za 5000 žádnej slušnej zes nekoupíte. Leda nějaký vietnamský hajzl, který po roce odejde. Tohle je jistota.

Trafo

(Michal, 19. 5. 2011 22:39)

Rekl bych ze to trafo jsi asi jednou tloki prepalil, ne? Tohle by utahlo 4 moduly, vzdy 2 a 2 v mustku .... nebo jsem jen spatne cetl?