Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jednoduchý stereofonní mixážní pult

25. 4. 2011

Dnes Vám přináším návod na jednoduchý mixážní pult neboli směšovací zařízení bez obvodu korekcí sloužící ve složitější podobě především v Djské praxi.

Mixážní pult je zařízení, které slouží ke směšování vstupů ( elektrických signálů o různých hodnotách - mikrofon, přenoska gramofonu, rádio, CD player a tak dále )


Na obrázku vidíme mixážní pultík pro dva mikrofonní a dva line-in vstupy ( běžné rádia, televize, CD playery, atd. atd.), což ale není žádný problém si počet požadovaných line-in či mic vstupů rozšířit na požadovaný počet.

Schéma zapojení:

Pro zvětšení klikněte na obrázek

mixazni_pult.jpg

Na svorky 1,2,3 a 4 se připojuje jednoduchý indikátor přebuzení a indikátor zapnutí přístroje. Zde odkaz na jednoduchý indikátor přebuzení a indikátor napájení mixážního pultu.

 Popis zapojení:

1) Mikrofonní vstup:

Stereofonní signál je přiváděň na vstupní konektor  ( jack 6,3, XLR,... ) a dále zesilován jednoduchým tranzistorovým zesilovačem tvořeným nízkošumovým tranzistorem BC550 a smětím okolo ( R - 5k6, 1M2 atd. ) . Na výstupu tohoto zesilovače nalezneme rezistory 100 k sloužící k oddělení přeslechů mezi kanály. Dále je pak signál posílán do zesilovače tvořeným BC550kou a okolním smetím a následně přes potenciometr hlasitosti na výstupní svorky mixážního pultíku.

2) LINE-IN vstupy

Signál ( opět stereofonní ) je přiváděn přes konektor a oddělovací kondenzátory na logaritmické potenciometry ( potenciometr pro ovládání obou kanálů ) přes rezistory 100k  do " koncového " zesilovače jako u mikrofonního vstupu.

Napájecí napětí přístroje 9- 12 V stabilizovaných stejnosměrných. Odběr nepatrný.

Potenciometry 10k/G nejlépe kvalitní stereo . 

Desku plošných spojů přes jednoduchost zapojení a použití širokého spektra potenciometrů neuvádím.

Zdroj: pandatron

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Chyby v popisu

(Petr, 8. 2. 2014 12:36)

Když se i lama podívá na toto zapojení, tak si hned všimne že vstupy Mic1 a Mic2 nejsou stereo ale jsou to vstupy pro elektret s napájením a rezistory 100 k neslouží k oddělení přeslechů mezi kanály ale na rozdělení mono signálu do dvou kanálů.
Viděl jsem na těchto stránkách více zapojení a mám pocit že jejich autor dané problematice příliš nerozumí. Schémata jsou zkopírována odjinud a popis autora stránek je špatný, často nepravdivý a pro začínající konstruktéry zavádějící. Tak si dávejte pozor a raději se poohlédněte po jiném zdroji, je jich na netu spousta.

dps

(kk, 27. 10. 2012 10:29)

dps prosimte mohl bys tam hodit dps pls

Smetí :)

(ΔäΔäsh, 2. 10. 2012 17:40)

vraj smetí XD

aa

(aa, 26. 10. 2011 11:11)

Jendoduchý xD